organizasyon, düğün, event, urla, izmir, çiftlik, kır, nişan, sünnet, kurumsal, yemek, kokteyl, horse riding, binicilik, at biniciliği, equestrian, breakafast, kahvaltı, atölye, workshop

Masa

This is the page description.

 

Chef
Sedat Arslan

Perran Arıbal
Şarap Danışmanı

 

Türkiye’nin zengin coğrafyasının hayat verdiği şaraplarla dolu Kavımız ve usta şeflerin şarap - yemek uyumu önceliğiyle oluşturduğu menümüzle karşınıza çıkmaya hazırız.


Rezervasyon
0533 146 76 20 . masa@manejurla.com

 

Masa

Manej Urla’da tazeliğe, doğallığa her ayrıntıda özen gösteriyoruz. Bu prensibimiz restoranımız Manej Masa’da da geçerli. 

Manej Masa’da doğal tarım ilkeleriyle ürettiğimiz kendi ürünlerimizi ve yakın çevremizde iyi tarım uygulamaları yaptığını bildiğimiz, üretim süreçlerine tanıklık ettiğimiz yerel üreticilerin ürünlerini kullanıyoruz.

Sizlere her ürünün en lezzetlisini, en doğalını sunmak için gösterdiğimiz özen Manej Masa’nın varlık sebebi.

 

Kahvaltı

Cumartesi ve Pazar 10:00 - 14:00

Çiftliğimizin ürünü zeytinler, zeytinyağı, peynirler, tereyağı, kümesten toplayabileceğiniz yumurtalar ve iyi tarım ilkeleriyle üretilen halis lezzetlerle haftanın stresini atmaya, doğada en doğal kahvaltıya ne dersiniz? 

 

Akşam Yemekleri

Cuma, Cumartesi ve Pazar 19:00 - 23:00

Türk Şarapçılığının parlayan yıldızı Urla Bağ Rotası’nda olmanın bütün avantajlarını size sunuyoruz. Urla’nın dillere destan şarapları, Türkiye’nin farklı yörelerinin seçkin şarapları bir arada zengin kavımızı oluşturuyor.

Şarap - yemek eşleşmesine damak lezzetimize uygun bir yorum getiren mutfağımız, keyifli sofralar için sizleri bekliyor. 

 
edited.jpg
edited.jpg
edited.jpg
edited.jpg